avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Am câștigat recent un proces civil cu un samsar de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am câștigat recent un proces civil cu un samsar de mașini. Care este procedura de executare silită?

Am castigat recent un proces civil cu un samsar de masini. Care sunt pasii urmatori pentru a recupera banii pe care trebuie sa mi'i dea? Problema este ca la adresa de pe buletin a fost politistul de caz din dosarul penal si acesta spune ca nu e nimeni la adresa aceea si ca administratorul blocului i'a zis ca nu stie cine e persoana respectiva, in conditiile in care pentru una dintre citatiile aduse de agentul procedural la adresa a semnat o chiriasa.
Care sunt pasii in executarea silita daca suma pe care are sa mi'o dea este de 2500 euro?
Multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 5 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Diamandi , utilizator 19:37, 5 Mai 2019
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeți la un executor judecătoresc care o sa verifice daca debitorul are bunuri mobile,imobile,venituri care pot sa fie executate silit și care pot sa fie identificate.Daca nu are rămâneți cu o sentința și cu speranta ca in patrimoniul debitorului o sa apara bunuri.
Deci nu judecatorul desemneaza un executor judecatoresc? Eu trebuie sa caut unul?
Ultima modificare: Luni, 6 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, judecatorul a fost investit doar cu judecarea pricinii.
Daca hotararea este definiiva, o legalizati la instanta care a pronuntat-o si va adresati unui executor judecatoresc.
Executorul va obtine de la instanta de executare incuviintarea executarii silite si va demara demersurile in vederea recuperarii sumei datorate de catre debitor.
Ultima modificare: Duminică, 5 Mai 2019
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Imi puteti spune si cum o legalizez?
Multumesc!

Ultima modificare: Duminică, 5 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Pentru legalizare aveti nevoie de o cerere adresata presedintelui instantei, prin care solicitati legalizarea hotararii pronuntate, o taxa de timbru de 5 lei si hotararea a carei legalizare se solicita.
Cererea se depune la registratura instantei .

Alte discuții în legătură

Sentinta prvind plata asociatie locatari barbulescu nicolae barbulescu nicolae hotararea sentintei a fost data in 27 -09- 2011 pentru plata unei restante la intretinere de aprox 1500 ron de catre fostul administrator care intre timp a ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva ,dar nu irevocabila ramonel78 ramonel78 Am primit hotarare cu recurs in 15 zile ,recurs care nu s-a produs din nici o parte .as dori sa stiu daca acesta hotarare devine definitiva si irevocabila de ... (vezi toată discuția)
Titlu executoriu viomari viomari Bun ziua, Am o mare nelamurire,azi am fost la judecatoria sect 3 pentru a investi o sentinta cu titlu executoriu si ce credeti ca am patit? D-na de la ... (vezi toată discuția)