avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1270 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un reprezentant legal poate să renunțe la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un reprezentant legal poate să renunțe la moștenirea care s-ar cuveni succesibilului minor pe care îl reprezintă?

Buna ziua,
Un reprezentant legal poate sa renunte la mostenirea care s-ar cuveni succesibilului minor pe care il reprezinta?
Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Nu.
Eu cred ca poate. Depinde de situatie daca ramane in picioare sau nu renuntarea.
Ultima modificare: Luni, 6 Mai 2019
Liliana Gradinaru, Avocat
Care este temeiul in baza caruia nu s-ar putea?


Liliana Gradinaru a scris:

Eu cred ca poate. Depinde de situatie daca ramane in picioare sau nu renuntarea.


Păi decât să facem un act, după care sa ne punem problema daca e valabil sau nu, nu mai bine nu-l facem?
Mai ales ca:
1. Declaratia de renunțare este personală
2. Este obligatorie încuviințarea autorității tutelare, încuviințare care sunt extrem de slabe sanse sa fie data fiind la mijloc interesul superior al copilului, care practic rămâne fără nimic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru orice act conteaza situatia de fapt. Depinde, uneori este mai ieftin sa renunti la o succesiune. Nu stiu motivatia omului.
Oricum ar fi, reprezentantul, cu incuviintare, poate renunta expres. Pentru tacit nu prea ii mai trebuie incuviintare.
Temeiul e o conlucrare de articole din Codul civil. Cel mai relevant e 1121, dar nu e singurul. Nu va recomand sa incheiati vreun oact, oricare ar fi el, fara sa verificati daca cauza lui, motivatia de la baza actului e legala.

Alte discuții în legătură

Succesiune testamentara koronna koronna Bun gasit, Va supun atentiei urmatoarea speta: tatal decedat (in 2019), mama si fiul mostenitori. A fost facuta dezbalerea succesorala la notar, au fost emise ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! tatal meu a decedat si are 2 apartamente , 1 provenit ... Nicuionn Nicuionn Buna ziua! Tatal meu a decedat si are 2 apartamente , 1 provenit din mostenirea de la mama lui si unul luat in timpul casatoriei cu mama + un autoturism.Mai am ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare masina pe neproprietar inainte de dezbaterea succesiunii Ariadnap Ariadnap Buna ziua, Daca o masina aflata intr-o masa succesorala a fost inmatriculata la RAR pe o persoana neproprietar inainte de dezbaterea succesiunii la notar, ... (vezi toată discuția)