avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un reprezentant legal poate să renunțe la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un reprezentant legal poate să renunțe la moștenirea care s-ar cuveni succesibilului minor pe care îl reprezintă?

Buna ziua,
Un reprezentant legal poate sa renunte la mostenirea care s-ar cuveni succesibilului minor pe care il reprezinta?
Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Chiar daca exista testament trebuie sa vedeti daca nu incalca rezerva succesorala, s-ar putea ca minorul sa aiba dreptul la mai multe bunuri nu numai la masina in ciuda impartelii din testament.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune testamentara koronna koronna Bun gasit, Va supun atentiei urmatoarea speta: tatal decedat (in 2019), mama si fiul mostenitori. A fost facuta dezbalerea succesorala la notar, au fost emise ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! tatal meu a decedat si are 2 apartamente , 1 provenit ... Nicuionn Nicuionn Buna ziua! Tatal meu a decedat si are 2 apartamente , 1 provenit din mostenirea de la mama lui si unul luat in timpul casatoriei cu mama + un autoturism.Mai am ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare masina pe neproprietar inainte de dezbaterea succesiunii Ariadnap Ariadnap Buna ziua, Daca o masina aflata intr-o masa succesorala a fost inmatriculata la RAR pe o persoana neproprietar inainte de dezbaterea succesiunii la notar, ... (vezi toată discuția)