Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un reprezentant legal poate să renunțe la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un reprezentant legal poate să renunțe la moștenirea care s-ar cuveni succesibilului minor pe care îl reprezintă?

Buna ziua,
Un reprezentant legal poate sa renunte la mostenirea care s-ar cuveni succesibilului minor pe care il reprezinta?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Chiar daca exista testament trebuie sa vedeti daca nu incalca rezerva succesorala, s-ar putea ca minorul sa aiba dreptul la mai multe bunuri nu numai la masina in ciuda impartelii din testament.