Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comunicare locuri vacante
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comunicare locuri vacante

Din punct de vedere legal, se face referire la obligatia unei firme/companii, sa declare la AJOFM posturile vacante. Exista stipulat undeva faptul ca o companie trebuie sa aduca si la cunostinta actualilor angajati locurile de munca vacante (publicare pe intranet, aducere la cunostinta prin alte mijloace)? Intrebarea merge mai mult catre zona - transparenta, egalitate, nediscriminare....
Nu exista prevazut in legislatie faptul ca o companie trebuie sa aduca si la cunostinta actualilor angajati locurile de munca vacante....insa sunt anumite exceptii :

Codul Muncii
Art. 86.
(1) Angajatorii sunt obligaţi să informeze salariaţii angajaţi cu contract individual de muncă pe durată determinată despre locurile de muncă vacante sau care vor deveni vacante, corespunzătoare pregătirii lor profesionale, şi să le asigure accesul la aceste locuri de muncă în condiţii egale cu cele ale salariaţilor angajaţi cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată. Această informare se face printr-un anunţ afişat la sediul angajatorului
......

Art.107
(2) Angajatorul este obligat sa informeze la timp cu privire la aparitia unor locuri de munca cu fractiune de norma sau cu norma intreaga, pentru a facilita transferurile de la norma intreaga la fractiune de norma si invers. Aceasta informare se face printr-un anunt afisat la sediul angajatorului.
.....