Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot da pe cineva in judecată pentru că ma jignit ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot da pe cineva in judecată pentru că ma jignit ?

O persoană ma jignit in cel mai urăt mod posibil , deși eu i-am vorbit foarte frumos , ea a inceput cu jignirile , as putea să o dau in judecată?( am dovezi )ce șanse am de căștig? Plus că cere pensie alimentară viitorului meu soț , deși , nu este copilul său( și aici am dovezi )
Puteți formula o acțiune în răspundere civilă delictuală solicitând repararea prejudiciului moral cauzat prin cuvintele jignitoare adresate.
Este dreptul acelei persoane să ceară pensie de întreținere viitorului dvs soț. Dvs nu aveți dreptul să vă amestecați în acest litigiu dintre cei doi. Este strict problema lui personală dacă este copilul lui, sau al altuia.

Nici acea persoana nu are dreptul să vă insulte, jignească..., dar litigiul este unul civil.
Înjurăturile, jignirile..., nu sunt prevăzute ca infracțiuni penale.