avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CARD DE SALARIU -ALEGEREA BANCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CARD DE SALARIU -ALEGEREA BANCII

Angajatorul poate impune la ce banca sa-mi fac card pentru primirea salariului in momentul de față? eu am deja un card la o anumita banca, însă angajatorul vrea sa ne schimbe banca la toti angajatii, este legal? Pot refuza schimbarea băncii?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ionut_negoita89 , utilizator 13:11, 7 Mai 2019
Nu este obligatoriu sa acceptați banca impusa de angajator.
Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Nu este obligatoriu sa acceptați banca impusa de angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajatorul poate impune banca in care vireaza salariul? Apollo_ro Apollo_ro Am incercat sa obtin un credit imobiliar. Pentru asta am consultat mai multe banci, iar una din conditiile puse a fost sa mi se vireze salariul intr-un cont ... (vezi toată discuția)
Reducerea fortata a veniturilor prin virarea salariului pe card papusa1408 papusa1408 Buna ziua! Lucrez de doi ani si jumatate la un angajator, care in tot acest timp nu a dorit sau intrunit conditiile pentru a negocia cu vreo banca eliberarea ... (vezi toată discuția)
Salariul pe card trikitriki trikitriki angajatorul anunta angajatii ca salarul se va plati prin virament bancar la o anume banca agreata de angajator. Angajatii isi spun punctul de vedere si refuza ... (vezi toată discuția)