Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces

Buna ziua,de indata ce a inceput procesul,se mai poate schimba masura arestului preventiv ?
Georgianaaaa9876, utilizator
Se poate. Incercati sa detaliati pentru un raspuns la obiect.
Buna ziua, da, instanta verifica din oficiu daca mai subzista temeiurile care au determinat luarea, prelungirea sau mentinerea masurii preventive, inainte de expirarea acesteia, cu citarea inculpatului. Pe camera preliminara, judecatorul verifica din oficiu legalitatea masurii prevnetive, la primirea dosarului si periodic, dar nu mai tarziu de 30 de zile, daca subzista temeiurile care au determinat luarea masurii arestarii preventive sau daca au aparut temeiuri noi, care sa justifice mentinerea acestor masuri, iar in cursul judecatii, se verifica periodic, dar nu mai tarziu de 60 de zile.
In functie de situatie, se poate revoca sau inlocui arestul cu o alta masura preventiva.
Sigur ca da.
Trafic de droguri

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se poate. Incercati sa detaliati pentru un raspuns la obiect.