avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere pentru stabilirea contributiei la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere pentru stabilirea contributiei la sănătate pe anul 2015,implicit 2016

Bună ziua.Doresc să intreb in baza cărei legi, se trimit recalculari pe anul 2015,pentru sănătate la PFA sistem real. In 2016 am primit decizia de impunere pt. 2015.In 2015 a fost o lege, au emis decizii pe venit,in 2016 altă lege tot pentru anul 2015,implicit 2016? S-a impus după venit s-au după minim pe economie 2015 și 2016 și despre ce legi este vorba!Acum am primit din nou pentru 2015 și 2016. Dacă nu am ajuns la a câștiga minimul pe economie cum poate să îmi impună să platesc in funcție de minimum pe economie? Și mai mult decât atât, am primit decizie prin SPV fără ștampila ANAF, fără semnături! E validă? Dacă puteți vă rog să îmi oferiți un răspuns urgent. Mulțumesc. O zi bună.
Cel mai recent răspuns: Ilie Nina , utilizator 15:08, 8 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, pentru anul 2015- referitor la PFA in sistem REAL- pentru veniturile declarate datorati contributie la sanatate potrivit art.296^22, alin.2) din Legea 571/2003, pentru care "...Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele prevăzute la art. 296^21alin. (1) lit. a) - e) este diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului, şi NUpoate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, DACA acest venit este SINGURUL asupra căruia se calculează contribuţia." , iar potrivit Art. 296^25 se efectueaza definitivare CASS pentru anul fiscal 2015.
Contributiile sociale obligatorii datorate de persoanele care desfasoara activitati independente pentru perioada 2012-2015 sunt stabilite potrivit Legii nr. 571/2003.
Referitor la anul 2016 CASS se stabileste in baza Legii nr.227/2015.
In ceea ce priveste decizia primita SPV, faptul ca nu are stampila si semnatura, nu are relevanta deoarece se emite in format electronic potrivit Ordinelor ANAF iar dvs. ati solicitat transmiterea actelor fiscale in spatiul virtual privat.
Mulțumesc. O zi bună.
Cu placere. Succes in demersuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noi reglementari privind plata cass Ato Ato \\"Guvernul a aprobat in sedinta de astazi un proiect de lege privind anularea contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru anumite categorii de ... (vezi toată discuția)
Decizii impunere nr.630 - anulare? sonia1978 sonia1978 Buna ziua, In luna aprilie 2019 am primit decizii de impunere nr.630 pt. perioada 2014-2017. Avand in vedere acest comunicat ANAF: \"La inițiativa ... (vezi toată discuția)
Noul cod fiscal - cass si altele queensoft queensoft \"(4) Pentru anul 2016, baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut ... (vezi toată discuția)