Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Creditorul nu a inregistrat creditul la biroul de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Creditorul nu a inregistrat creditul la biroul de Credite

Buna seara,

Am o linie de consum deschisă la un IFN dar in urma unei interogarii la biroul de credite am observat ca acesta nu a inregistrat-o.

Atunci intrebarea mea este, daca creditul respectiv nu apare la biroul de credite, Creditorul poate sa ma mai raporteze daca nu achit creditul?

Va multumesc
Asta e si ideea, va raporteaza daca nu platiti ca si alti potentiali creditori sa afle ca sunteti rau platnic, altfel.. ce sa raporteze ?
gi-jane2, moderator
Salut,

Un credit trebuie sa apara la birou in momentul inceperii lui, altfel cum ar putea stii o banca ce credite am in desfasurare?
Daca nu achitati, s-ar putea ca IFN-ul sa inregistreze si contractul si datoria in acelasi timp. Deci mai bine nu va mai ganditi la asta.
Dar nu se vad intotdeauna creditele de la IFN-uri in evidentele bancii. Daca nu platiti, sigur se vor vedea.