Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Inlocuirea unui expert judiciar intr-un proces civil ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Inlocuirea unui expert judiciar intr-un proces civil pe asigurari sociale .

la inlocuirea (schimbarea) unui expert judiciar intr-un proces civil pe asigurari sociale , cine ii va expedia (sau cum) va intra in posesia documentelor aflate in dosar?
expertul are obligația sa studieze dosarul.
Studierea dosarului de catre noul expert (dupa ce va primi adresa prin care este desemnat de instanta de judecata sa efectueze expertiza in dosarul nr. .... si in care se nominalizeaza obiectivele expertizei) se face la arhiva tribunalului.
Expertul prezinta adresa de desemnare si va primi dosarul cazului pe care il va studia in sala aferenta pentru studiu, din cadrul arhivei.
Expertul poate solicita xeroxarea unor documente aflate in dosarul cauzei, cu aprobarea instantei de judecata.