Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la somaj

buna ziua,
am si eu o intrebare in data de 20 noiembrie (dupa concediul de ingrijire a copilului 2 ani) trebuia sa merg inapoi la munca dar mi sa zis ca nu sunt locuri se fac restructurari.inca nu am fost la firma pentru ca mi sa facut rau s am mers la medic de unde a reiesit ca sunt insarcinata in 2 luni.pot sa beneficiez de somaj?
Daca postul dvs nu a fost desfiintat atunci sunt obligati sa va reprimeasca la serviciu.
Daca poatul dvs a fost desfiintat, atunci aveti dreptul la somaj si din somaj intrati iar in cic pana in ziua urmatoare celei in care copilul implineste 2 ani.
~ Conținut șters la cerere ~
am mers la medic de unde a reiesit ca sunt insarcinata in 2 luni.pot sa beneficiez de somaj?

Veti beneficia de somaj, veti putea apoi sa intrati din somaj mai intai in concediu de maternitate si ulterior in cel de crestere copil.