avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... raspuns control ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

raspuns control ITM

Buna ziua,

Am avut un control de la ITM pe ralatii de munca si termenul de depunere a raspunsului a fost pe data de 25.04.2019. Dar am facut de abia astazi raspunsul ca m-am sesizat astazi ca era data de 24.04...crede-am ca e data de 25.05.2019. Imi poate face ceva ITM -ul? daca am depus cu intarziere raspunsul?...
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:55, 9 Mai 2019
Puteti primi o amenda contraventionala pentru nerespectarea termenelor dispuse.
Pentru o zi diferenta, probabil ca veti primi un avertisment..avand ca toleranta este "0" numai pentru munca la negru.
Din 25.04 pana in 09.05 este mai mult decat o singura zi.
Contraventia va fi stabilita de inspectorii ITM si in functie de masurile dispuse.
Corect ... observasem gresit datele.

Sanctiunile contraventionale, in acest caz, sunt stabilite de Legea 108/1999 si OG 2/2001... daca este un inspector "incoruptibil"... atunci sanctiunea este amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei; daca este un inspector "mai maleabil"... atunci sanctiunea poate fi avertismentul sau nimic.
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata remuneratie mexic85 mexic85 in caz de-ntarziere a remuneratiei, din partea unui angajator, catre angajat, in baza unui contract individual de munca banal, normal, fara clauze speciale,, ... (vezi toată discuția)
Contracte de munca monik monik buna ziua, as dori sa imi spuneti si mie ce parere aveti despre urmatoarele (cei de la ITM nu m-au ajutat prea mult din pacate:( ) 1. ce sactiuni exista pt ... (vezi toată discuția)
Cind reclami pe angajator silviu35 silviu35 CIND reclami la ITM si cind primesti scris ca angajatorul a fost sactionat si nu e trecut suma amenzi conform legi ca a fost sactionat ITM nu e obligat sa ... (vezi toată discuția)