Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... raspuns control ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

raspuns control ITM

Buna ziua,

Am avut un control de la ITM pe ralatii de munca si termenul de depunere a raspunsului a fost pe data de 25.04.2019. Dar am facut de abia astazi raspunsul ca m-am sesizat astazi ca era data de 24.04...crede-am ca e data de 25.05.2019. Imi poate face ceva ITM -ul? daca am depus cu intarziere raspunsul?...
Multumesc
Puteti primi o amenda contraventionala pentru nerespectarea termenelor dispuse.
Pentru o zi diferenta, probabil ca veti primi un avertisment..avand ca toleranta este "0" numai pentru munca la negru.
Din 25.04 pana in 09.05 este mai mult decat o singura zi.
Contraventia va fi stabilita de inspectorii ITM si in functie de masurile dispuse.
Corect ... observasem gresit datele.

Sanctiunile contraventionale, in acest caz, sunt stabilite de Legea 108/1999 si OG 2/2001... daca este un inspector "incoruptibil"... atunci sanctiunea este amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei; daca este un inspector "mai maleabil"... atunci sanctiunea poate fi avertismentul sau nimic.
Cornel Vasile, Consilier juridic