Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal

Buna ziua! Sunt însărcinată în 21 de saptamani, am solicitat concediu de risc maternal si mi s-a făcut un raport la medicina muncij ptr 60 de zile pana in data de 6.07.Dr de fam. a zis ca nu este suficient si ca raman descoperită cu 10 zile, eu urmând să nasc în 15-19 sept. Ce ar trebui sa fac in cazul acesta? Multumesc
Buna ziua!
Fie se prelungeste concediul de risc maternal, fie se compenseaza cu cel prenatal ( puteti lua maxim 84 de zile inainte de nastere si 42, obligatorii, dupa)
Concediu de risc maternal nu se poate compensa cu concediul prenatal.

Fie se prelungește durata riscului maternal, fie va luati CO sau intrati in prenatal ...
Si trebuie sa merg din nou la ginecolog sau imi întocmește de la medicina muncii alt raport de evaluare? Multumesc ptr raspuns.
Eu zic sa nu va mai complicati si intrati direct in concediu maternal, acesta acopera perioada de la sfarsitul concediului de risc maternal pana la data prezumtiva a nasteri si va raman si cele minim 42 de concediu dupa nastere, postnatal.
Ionut.ion, utilizator
Pentru prelungire cred ca se reia procedura de acordare..