avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Reziliere contract-probleme
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Reziliere contract-probleme

Buna ziua,

In calitate de agent imobiliar am semnat un contract de colaborare cu o alta agentie pe o perioada nedeterminata.In contract singurele clauze de reziliere spun ca acest contract poate fi reziliat doar daca una dintre parti face activitati care sa aduca pagube celeilalte parti sau va intreprinde activitati neloiale.
Ideea este ca eu vreau sa incetez colaborarea din motive eprsonale neinserate in contract gen: date insuficente ale ofertei etc.
Cum pot face acest lucru?Prin ce act?
Cel mai recent răspuns: MrFB , utilizator 16:54, 22 Mai 2019
~ Conținut șters la cerere ~
Cititi clauzele care prevad conditiile de incetare a contractului. Incetarea contractului este diferita de rezilierea contractului.
Contractul poate fi reziliat sau poate inceta doar din 3 motive:
-daca una dintre parti face o activitate neloiala,adica vinde imobilul direct cumparatorului fara a anunta agentia care i-a ofertat-o si cu care a acceptat impartirea comisionului
-daca firma se dizolva
-daca una din parti face tranzactia pe numele unui interpus (aici se merge pana al rude de gradul IV).
Acestea sunt principalele clauze iar contractul este pe o perioada nedeterminata,
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2019
MrFB, utilizator
Conform art.1277 NCC "Contractul incheiat pe o durata nedeterminata poate fi denuntat unilateral de catre oricare dintre parti cu respectarea unui termen rezonabil de preaviz. Orice clauza contrara sau stipularea unei prestatii in schimbul denuntarii contractului se considera nescrisa.".

Denuntarea unilaterala a contractului este o cauza de incetare a contractului.
Ar fi absurd ca un contract sa nu poata inceta, cu respectarea anumitor conditii, bineinteles.
Pot formula notificarea dar trebuie semnata si stampilata si de cealalta societate cu care voi incheia colaborarea?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de mandat InaV InaV Buna ziua Doresc sa ma consult cu dumneavoastra intr-o problema. Am incheiat anul trecut un contract de mandat cu o firma de recuperari de creanta ce ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract televiziune si internet pe cablu niku62 niku62 acum 3 luni am semnat un contract pe 2 ani cu o soc. de cablu, am avut o oferta de a viziona gratuit 3 luni vreo4-5 canale de film dar am beneficiat de ele ... (vezi toată discuția)