Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca bugetari

Intr-un contract colectiv de munca al unei institutii publice pot fi inserate drepturi care exced prevederile legale, ma refer in concret la mai multe zile de concediu sau la mai multe zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie decat cele stabilite prin HG 250/1992?
Multumesc anticipat!
Prin contractele/acordurile colective de muncă încheiate în sectorul bugetar nu pot fi negociate sau incluse clauze referitoare la drepturi în bani și în natură, altele decât cele prevăzute de legislația în vigoare pentru categoria respectivă de personal.
Multumesc mult! Sa inteleg ca zilele de concediu reprezinta drepturi in natura?