Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conditiile acordarii detentiei la domiciliu?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Conditiile acordarii detentiei la domiciliu?

Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la aceasta intrebare?
Care sunt conditiile care trebuiesc indeplinite pentru a primi pedepasa cu executare in regim de detentie la domiciliu?

Va multumesc anticipat.
Nu exista asa ceva in Romania.

Flavius Ciprian a scris:

Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la aceasta intrebare?
Care sunt conditiile care trebuiesc indeplinite pentru a primi pedepasa cu executare in regim de detentie la domiciliu?

Va multumesc anticipat.

Bună seara, în România nu există pedeapsă care să se execute în regim de detenţie la domiciliu. Dacă sunteţi condamnat definitiv la pedeapsa închisorii cu executare pentru comiterea unei infracţiuni, pedeapsa se poate executa doar în penitenciar.

Exista si în Romania masura preventiva a arestului la domiciliu. Aceasta se poate dispune în cursul procesului penal, dacă este necesară pentru buna desfăşurare a procesului penal şi pentru a preveni sustragerea inculpatului de la urmărire penală şi de la judecată. Ea nu se poate dispune ca pedeapsă, deci nu se mai poate dispune după pronunţarea soluţiei definitive de condamnare.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj