Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt Spania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt Spania

Bună ziua, in 2012 am primit in spania pentru furturi repetate de haine condamnare cu suspendare de 4 luni și amendă de 600 €. Atunci am hotărât să plec în România fără a mai plăti nimic, vă rog să îmi spuneți dacă plec in Spania ce mi se poate întâmpla?? MULȚUMESC?!!!
Posibil sa existe consemn la granita si o data ce veti pasi in Spania sa fiti arestat. Ce se va intampla ulterior ? Ce va decide judecatorul.
Depinde ce prevede legea spaniolă în caz de neplată a amenzii. Și depinde ce natură are amenda. Pentru că dacă pedeapsa este închisoarea de 4 luni cu suspendare, amenda poate avea un caracter administrativ, nu neapărat penal. Dar există șansa să aibă și amenda caracterul de pedeapsă penală în situațiile acestea și să fiți sancționat cu 2 pedepse penale: închisoare plus amendă.

Dacă legea spaniolă prevede faptul că, în caz de neplată a amenzii, executați amenda prin detenție în penitenciar, este posibil să fiți oprit la frontieră.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj