Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Mai multe declaratii unice
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Mai multe declaratii unice

Buna ziua,
In cazul in care sunt inscris la mai multe firme de brokeraj si de la fiecare am o fisa de portofoliu ( si din afara tarii ) trebuie sa depun o declaratie unica pentru fiecare sau se poate depune doar o declaratie unica si trece suma cumulata ?
Multumesc
Nu. Ca sa intelegeti cum sta treaba, intr-o singura declaratie unica depusa acum in 2019 pentru inchiderea anului 2018 dumneavoastra cumulati valorile din acele fise de portofoliu primite pentru anul 2018 pe tipuri de venit. De exemplu aceste venituri de care ati scris sunt la categoria veniturilor din investitii. Le adunati si treceti totalul acolo in declaratie la impozitul pe venit. Din acele fise de portofoliu, valoarea pe care o luati in calcul din fiecare este diferenta castig - pierdere.
Aveti mare grija sa pastrati aceste fise de portofoliu intr-un dosar timp de cinci ani pentru ca in acest timp cei de la finante va pot solicita dovezile pentru aceste venituri in cazul unui control.
Tot in functie de acest total (la care mai adunati venitul din dividendele incasate in 2018) veti vedea daca cumva sunteti obligat sa plaiti si contributia la sanatate pentru 2018.. Adica daca totalul este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie pe 2018, adica peste 22800 lei, va trebui sa completati in sectiunea respectiva dedicata asigurarii de sanatate din aceeasi declaratie unica, valoarea plafonului de 22800 lei si se aplica procentul de 10% pentru contributia la sanatate.
Pentru veniturile din investii nu se plateste deloc contributie la pensie, indiferent cat de mare a fost venitul.
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns, totusi am o nedumerire, veniturile din investitii sunt prin brokeri care is au sedii in tari diferite , unul in europa iar altul in america dar pe formularul de declaratie unica la campul tarii pot introduce numai o tara. De aici apare confuzia. Nu pot introduce pe acelasi formular doua tari diferite ( campul I.2 A.1 )
S-a mai intalnit cineva cu situatia de mai sus si poate sa ma lamureasca ? Nu sunt sigur ca se pot completa venituri din investitii cumulate in cazul in care sunt realizate in tari diferite.
Alegeti primul stat si treceti informatiile apoi putin mai jos aveti un buton "adauga venit" si o sa va deschida iar fereastra si incepeti cu alegerea umatorului stat. Deci in aceeasi declaratie unica.
Acum e clar, multumesc .