Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art.371 Acuzatii de incest / homosexualitate facute in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art.371 Acuzatii de incest / homosexualitate facute in public

Va salut,
Un individ a facut in public afirmatii de relatii incestuoase catre o mama de 70 ani si fiul sau de 50 ani, in acelasi timp afirmand ca fiul este homosexual.
Fapta se incadreaza la art.371 ? sau alt articol ?
Multumesc anticipat.
Partea vatamata va face o plangere penala in care va arata imprejurarile faptelor, este problema organelor de cercetare penala sa incadreze fapta .
Dacă un individ susţine în public că o mamă şi fiul mamei au întreţinut raporturi sexuale (incestuoase, într-adevăr), nu comite nicio infracţiune. Pentru a se reţine infracţiunea de la art. 371 Cod penal (adică tulburarea ordinii şi liniştii publice), trebuie ca autorul să comită acte de violenţă sau ameninţare,, nu să expună o anumită situaţie în public (fie ea adevărată sau falsă).
Pe de altă parte, dacă mama şi fiul au întreţinut relaţii sexuale, fapta reprezintă infracţiunea de incest.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Alexandru Matache a scris:

Dacă un individ susţine în public că o mamă şi fiul mamei au întreţinut raporturi sexuale (incestuoase, într-adevăr), nu comite nicio infracţiune. Pentru a se reţine infracţiunea de la art. 371 Cod penal (adică tulburarea ordinii şi liniştii publice), trebuie ca autorul să comită acte de violenţă sau ameninţare,, nu să expună o anumită situaţie în public (fie ea adevărată sau falsă).
Pe de altă parte, dacă mama şi fiul au întreţinut relaţii sexuale, fapta reprezintă infracţiunea de incest.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Va contrazic si citez ce este mai important in acest caz:
Art.371 Fapta persoanei care, în public, prin violenţe comise împotriva persoanelor sau bunurilor ori prin ameninţări ""sau atingeri grave aduse demnităţii persoanelor"" - nu credeti ca aceasta este o atingere grava adusa demnitatii persoanei ?
Respectivul individ a recunoscut ca: nu poate face doavada ca cei doi au intretinut relatii incestuoase.
Legea trebuie interpretata in litera si mai ales spiritul ei !

Cabinet Individual Avocatura CAZACU IOANA a scris:

Partea vatamata va face o plangere penala in care va arata imprejurarile faptelor, este problema organelor de cercetare penala sa incadreze fapta .

Este adevarat, dar asta nu inseamna ca organele nu pot gresi sau nu pot fi corectate, daca esti nemultumit de incadrare.
Relaţiie sexuale nu ţin de demnitatea unei persoane, indiferent cu cine sunt întreţinute. Potrivit Dicţionarului explicativ al limbii române, a fi demn înseamnă a fi vrednic de ceva sau capabil de ceva. Un om demn de ceva e un om care merită ceva.
Deci rămân la părerea că fapta nu are caracter infracţional.

Acum, dacă nu poate proba afirmaţia făcută, poate fi acţionat în instanţa civilă cu o cerere de chemare în judecată pentru lezarea reputaţiei şi a onoarei (deci nu a demnităţii) şi va putea fi obligat la daune.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj