Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art.371 Acuzatii de incest / homosexualitate facute in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art.371 Acuzatii de incest / homosexualitate facute in public

Va salut,
Un individ a facut in public afirmatii de relatii incestuoase catre o mama de 70 ani si fiul sau de 50 ani, in acelasi timp afirmand ca fiul este homosexual.
Fapta se incadreaza la art.371 ? sau alt articol ?
Multumesc anticipat.
Din păcate, nu este întrunit conținutul constitutiv al infracțiunii menționate, însă aveți posibilitatea de a formula o acțiune în răspundere civilă delictuală, solicitând repararea prejudiciului moral astfel cauzat!