Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile

Buna ziua,Sant agent de asigurare PFI,am luat autoturismul proprietate personala in comodat pe care le folosesc zilnic numai in interes de serviciu.Conform Codului fiscal pot sa deduc cheltuielile aferente 50% iar agentii de vanzari 100%.Ca agent de asigurare - vanzari se poate deduce cheltuielile 100%
Multumesc pentru raspauns!
Se deduc cheltuielile cu carburantul si altele la auto 50%.
Multumesc!
Textul de mai jos se refera la agentii de vanzari
....

Aceste cheltuieli sunt deductibile integral pentru situațiile în care vehiculele sunt:

folosite exclusiv pentru servicii de urgență,
servicii de pază și protecție și servicii de curierat;
--folosite de agenții de vânzări și de achiziții;
folosite pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
folosite pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane sau pentru instruire de către școlile de șoferi;

Agentul de vânzări este o persoană angajată pentru a vinde diferite produse sau servicii. În domeniul tranzacțiilor bursiere agentul de vânzări trebuie să aibă pregătire de specialitate.

""Din activitățile unui agent de vânzări:

prospectarea pieței și aducerea de noi clienți
stabilirea și menținerea relațiilor cu clienții
analizarea cerințelor potențialilor beneficiari
pregătirea ofertelor comerciale
pregătirea prezentărilor necesare pentru serviciile firmei
efectuarea de prezentări de produse, prezentări tehnice și demonstrații
participarea la negocieri comerciale
particularizarea ofertei de produse și servicii pentru fiecare potențial beneficiar
menținerea contactelor permanente cu reprezentanții beneficiarilor
participarea la organizarea unor acțiuni promoționale: târguri, expoziții, campanii publicitare.""