Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptia
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptia

Intr-adevar, un furnizor de servicii, este îndreptățit să transmită datele cu caracter personal unei terțe persoane( recuperator creante), în virtutea dreptului de a-și recupera prejudiciul. Dar ce ne facem in situatia in care aceste date sunt transmise după momentul în care a intervenit prescripția respectivei datorii??!!! Mai este oare legală transmiterea datelor către o terțe persoana, din moment ce motivul legal nu mai exista??!!
prescriptia nu opereaza de drept, trebuie invocata in fata unui judecator care sa constate ca aceasta a intervenit,
Da. Este legal. Doar in masura in care prescriptia se constata de catre instanta de judecata si ulterior se transmit aceste date exista o problema. Pana atunci, creditorul justifica un interes si actioneaza ca atare.
Company Advising, utilizator