Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis

Buna ziua!
un amic a fost prins conducând autoturismul sub influenta substanțelor interzise (canabis) si permisul i-a fost luat de catre politisti (suspendat) , i s-a spus ca va fi sunat din acel moment in aproximativ 2 săptămâni pentru decizia procurorului, au trecut aproape 3 luni si nimic.
Intrebarea mea este : ce se poate întâmpla? Adica isi va mai primi înapoi permisul?
Ai aici o discutie similara . www.avocatnet.ro/forum/discu...
Mulțumesc!!
In cat timp ai primit inapoi permisul?

Andrei22121 a scris:

Ai aici o discutie similara . www.avocatnet.ro/forum/discu...

Otilia44, utilizator
Cat timp dureaza cercetarile, are dreptul de conducere suspendat si nu isi primeste permisul inapoi.
Daca o sa fie trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Toate procedurile pot dura 2-3 ani.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Mi s-a anulat , Am primit o condamnare ce a ramas definitiva pe 9 mai 2019 , Deci am sa pot sa-l dau din nou incepand din data de 9 mai 2020 . Pana la finalizarea procesului penal a durat 1 an si 4 luni si mi-am platit singur analizele 1080 lei sau ceva de genu
Nu va putea conduce până la finalizarea procesului penal. Dacă va fi condamnat, permisul va fi anulat şi va putea obţine altul apoi.
Dar există şansa să primească o soluţie de amânare a aplicării pedepsei, caz în care permisul nu se anulează, aceasta nefiind o soluţie de condamnare.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj