avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis

Buna ziua!
un amic a fost prins conducând autoturismul sub influenta substanțelor interzise (canabis) si permisul i-a fost luat de catre politisti (suspendat) , i s-a spus ca va fi sunat din acel moment in aproximativ 2 săptămâni pentru decizia procurorului, au trecut aproape 3 luni si nimic.
Intrebarea mea este : ce se poate întâmpla? Adica isi va mai primi înapoi permisul?
Cel mai recent răspuns: Andrei22121 , utilizator 08:31, 23 August 2022
Ai aici o discutie similara . www.avocatnet.ro/forum/discu...
Mulțumesc!!
In cat timp ai primit inapoi permisul?


Andrei22121 a scris:

Ai aici o discutie similara . www.avocatnet.ro/forum/discu...

Ultima modificare: Duminică, 12 Mai 2019
Otilia44, utilizator
Cat timp dureaza cercetarile, are dreptul de conducere suspendat si nu isi primeste permisul inapoi.
Daca o sa fie trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Toate procedurile pot dura 2-3 ani.
Ultima modificare: Duminică, 12 Mai 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Mi s-a anulat , Am primit o condamnare ce a ramas definitiva pe 9 mai 2019 , Deci am sa pot sa-l dau din nou incepand din data de 9 mai 2020 . Pana la finalizarea procesului penal a durat 1 an si 4 luni si mi-am platit singur analizele 1080 lei sau ceva de genu
Nu va putea conduce până la finalizarea procesului penal. Dacă va fi condamnat, permisul va fi anulat şi va putea obţine altul apoi.
Dar există şansa să primească o soluţie de amânare a aplicării pedepsei, caz în care permisul nu se anulează, aceasta nefiind o soluţie de condamnare.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Alte discuții în legătură

Permis Ioanahulpe306@gmail.com Ioanahulpe306@gmail.com Buna ziua aș avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns,pe prietenul meu la-u prins in România conducand un autoturism fara permis si ... (vezi toată discuția)
Am făcut un accident sub influenta stupefiantelor Emanuel98 Emanuel98 Am făcut un accident cu mașina, nu am lovit pe nimeni doar miam spart mașina nu sunt pagube materiale sau morale și mi sa reținut permisul și de ... (vezi toată discuția)