Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis

Buna ziua!
un amic a fost prins conducând autoturismul sub influenta substanțelor interzise (canabis) si permisul i-a fost luat de catre politisti (suspendat) , i s-a spus ca va fi sunat din acel moment in aproximativ 2 săptămâni pentru decizia procurorului, au trecut aproape 3 luni si nimic.
Intrebarea mea este : ce se poate întâmpla? Adica isi va mai primi înapoi permisul?
La mine a fost undeva prin ianuarie 2018 si am fost audiat ca si suspect de catre politistul in cauza abia pe la jumatatea lui aprilie (2018) , rechizitoriu mi-a venit abia in noiembrie (2018), camera preliminara 29 ianuarie (2019) , data procesuluia fost pe 1 aprilie (2019 ) ,2 amanari ale pronuntarii ,25 aprilie si am primit condamnarea ce a ramas definitiva abia pe 27 mai 2019 (nu am fost acasa sa semenez ca am primit hotararea ) . Cam asa au fost evenimentele cronologic , bafta !

Ps : Eu mi-am platit singur analizele toxicologice 1100 lei , daca astepti sa iti plateasca statul , va dura mult mai mult .
Andrei22121, utilizator
unde ati facut analizele toxicologice daca va rog?!
andrei22121 , te rog sa imi spui unde ai facut aceste analize, fiindca eu am sunat la IML si la Timisoara si la Bucuresti si mi sa spus ca nu fac contra cost !
La mine s a întâmplat in 2018. Fiind din Suceava mi s au dus probele la INML iasi . Eu le am achitat integral, 1250 parca și la proces mi s au scăzut din cheltuielile de judecată avocata prezentând factura / chitanța . Dacă stăteam sa mi deconteze statul încă “stăteam “.

Ineu a scris:

andrei22121 , te rog sa imi spui unde ai facut aceste analize, fiindca eu am sunat la IML si la Timisoara si la Bucuresti si mi sa spus ca nu fac contra cost !