Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prprietar decedat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prprietar decedat

Buna ziua
Doresc sa expun urmatoarea speta:
Pe scara avem un apartament al carei proprietara a decdedat in urma cu cativa ani.Propreietara are doua fice una casatorita in alta parte , iar cealalta casatorita la noi pe scara(neavand succesiunea facuta nu a putut face mutatia sotului la acest domiciliu, acesta figurand cu domiciliul la parintii lui) Problema este ca nu au mai platit intretinerea de aproape 5 ani acumuland restante de cca.40.000 lei, desii beneficiaza de toate utilitatile blocului (lift,,apa calda, apa rece,iluminat pe scara) In afara de faptul ca au acumulat aceste datorii sotul ameninta pe oricine prinde in lift (se plimba foarte des cu liftul, deoarece are in intretinere 3 catei pe car-i scoate zilnic de cca.5-6 ori.)Datorita acestor datorii care se acumuleaza atat zilnic cat si lunar asociatia risca sa nu mai poata platii restante catre furnizorii de utilitatii. Va rugam sa ne sfatuiti ce putem face in acesta situatie.
Va multumim
Atat timp cat proprietarul apartamentului care este inregistrat cu sume cu titlku de restanta are mostenitori,asociatia de proprietari prin reprezentant legal are dreptul sa deschida actiune in instanta pentru recuperare debit
Urmeaza ca reclamanta creditoare sa precizeze in actiune ca defunctul proprietar debitor detine mostenitori legali ,astfel incat instanta de judecata sa dispuna obligarea acestora la dezbaterea succesiunii
Conditionat de valoarea debitului nu este garantat ca mostenitorii vor accepta masa succesorala