Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea

Bună ziua!
Dacă după trei ani și jumătate de la moartea bunicului meu nu s-a făcut succesiunea între tatăl, unchiul și respectiv bunica mea, care sunt consecințele? Trebuie neapărat făcută succesiunea?
Multumesc.
Succesiunea trebuie facuta pt a afla cine este proprietar,în ce cota,pt a putea face ieșirea din indiviziune etc.O prima consecință este ca o sa platiti impozit de 1% din valoarea bunurilor daca au trecut 2 ani de la deces,suma pe care o puteati scuti daca dezbateati succesiunea.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Mulțumesc!

O a doua consecința este faptul că dacă mai moare și bunica va fi o succesiune in plus de dezbătut, cu toate taxele aferente.