Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE DUPA SOTUL DECEDAT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE DUPA SOTUL DECEDAT

Mi-a decedat sotul. Nu avem copii. Mama lui traieste plus un frate al sotului. Noi detinem un apartament inpreuna. Sotul are drept de mostenire dupa tatal lui la averea parintilor.
Intrebare: daca nu deschid succesiunea dupa sot in primul an de zile si nici mostenitorii lui nu cer acest lucru, dupa 1 an, acestia mai pot avea pretentii la succesiune? Eu neavand nici o pretentie la averea care i s-ar cuveni dupa tatal lui. Eu vreau sa raman cu apartamentul pe care l-am dobandit impreuna cu sotul.
Da, mostenesc oricum și după 10 ani.
Opțiunea succesorala este indivizibilă.
Fie accepți tot, fie renunțați la tot.