Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Grad indatorare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Grad indatorare

Buna ziua,

Daca BNR a hotarat, ca nu ma mi pot indatora decat cu 40%, pot interpreta ca 60% cat am acum pe creditele curente nu mai imi permit sa traiesc si sa nu mai platesc aceste credite?

Va multumesc.
Buna ziua!
Din ce cunosc...prevederea se aplica creditelor noi.
Daca nu platiti sau platiti doar o parte din rata/rate, banca o sa incerce sa recupereze suma datorata prin diferite metotde- se adreseaza instantei, vinde creditul diferitor firme de recuperare creante...