Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract de comodat

Un contract de comodat se realizeaza intre comodant (propietar spatiu locativ) si comodatar (fundatie/asociatie care doreste sa beneficieze de spatiu locativ).
Documentul se semneaza de cele doua parti care agreaza termenii contractului de comodat si se stampileaza de catre comodatar.
Este suficient doar atat pentru ca documentul sa intre in vigoare si sa fie acceptat de autoritatile legale sau trebuie obligatoriu sa fie prezentat unui notar sau avocat pentru a fi legalizat si apoi sa fie considerat valid ?
Multumesc anticipat pentru un raspuns cat mai clar si detaliat.
Nu trebuie mers cu el si la notar.
Contractul de comodat, ca si cel de inchiriere, sunt valabile ca inscris sub semnatura privata, legea nu cere nici atestare avocatiala nici autentificare notariala sau alta formalitate. INSA dinpacate exista instante care pretind - fara a avea un temei legal pentru asta - sa fie forma atestata avocatial. Unele pretind si alte acte pe care legea nu le cere....