Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soțul meu, înregistrat cu demență moderată, e de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soțul meu, înregistrat cu demență moderată, e de acord să vindem un imobil. Are dreptul să vândă, și dacă nu ce pot să fac în acest sens?

Eu si sotul meu suntem proprietary pe apartament la casa.Sotul meu e inregistrat cu dementa moderata.El mi-a dat acordul verbal sa vindem proprietatea ,intelege despre ce este vorba.Are el dreptul legal sa vanda?Daca nu ,ce pot eu sa fac ca sa vand totusi?
Manuela Rășină, administrator
Doar o comisie medicală se poate pronunța dacă soțul Dvs. are discernământ.
Dacă nu are, aveți la dispoziție instituția punerii sub interdicție și numirea unui tutore.
Ar trebui evaluat de un medic legist și obținut un certificat medico legal psihiatric care să ateste că are discernământ (acest certificat e valabil 48 de ore, din cate retin).
Dacă nu are discernământ, va trebui să contactați un avocat și să obțineți o hotărâre judecătorească de punere sub interdicție. In aceeasi hotărâre va fi numit un tutore. Însă dacă vreți să vindeți va trebui specificat exact ca tutorele este desemnat pentru a reprezenta persoana fără discernământ la vânzare. Faptul că ii administreaza bunurile nu va fi suficient.
Evaluarea este necesară și obligatorie în cazul prezentat? Este cerut de cineva în mod expres? Cine l-ar putea solicita?
de notar daca il vede ca nu prea inelege ce se intampla.
Chiar daca treceti de notar si se incheie actul, acesta poate fi atacat pe acest motiv.. daca aveti pe cineva in familie care se opune vanzarii de ex.
Moderatorii nu trebuie sa stie sa scrie corect? Nu am inteles nimic din raspunsul d-nei moderator "gi-jane2".