Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Fiul natural care are grija de mama naturala, desi el a fost adoptat cu toate drepturile filiatiei parintesti de la varsta de 2 ani, poate mosteni averea acesteia doar facand dovada ingrijirii si achitarii facturilor de intretinere. Ea mai are 4 frati. Ce este de facut? Mama naturala are inceput de dementa. Un testament olograf?

Claudia balan a scris:

poate mosteni averea acesteia doar facand dovada ingrijirii si achitarii facturilor de intretinere.

Nu. Trebuia incheiat un contract de intretinere.
Testamentul olograf nu va ajuta, daca testatoarea nu are discernamant.
Momentan, diagnosticul de dementa, nu este confirmat de nicio comisie.

Momentan, diagnosticul de dementa nu este de nicio comisie.
gi-jane2, moderator
Atunci obtineti un certificat medico legal psihiatric de la un medic legist, iar daca medicul atesta ca mama are discernamant, ii poate lasa fiului natural un testament autentic, intocmit la notar.
Multumim