Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conditii creare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conditii creare testament

daca o persoana este internata intr-un spital de psihiatrie poate intocmi un testament si daca da care ar fii conditiile?
atita timp cit discernamintul nu este diminuat/lipseste, fapt constatat printr-un certificat medico-legal, persoana poate testa in conditiile legii; testament olograf, autentic.
Pentru ca un testament sa fie valabil trebuie dovedit ca testatorul are discernamant.
pai la intocmirea testamentului nu a participat nici un medic psihiatru sau o persoana din cadrul consiliului...
cine ar fi trebuit sa participe la intocmirea testamentului conform legii?
Chiar daca persoana nu este pusa sub interdictie,testamentul poate fi anulat la cererea persoanelor indreptatite.Data fiind starea de sanatate,se poate invoca lipsa vointei constiente.