Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Promulgare lege
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Promulgare lege

Buna ziua,

Va rog sa mi spuneti daca stie cineva raspunsul la urmatoarea intrebare:

Daca Presedintele Romaniei refuza sa promulge o lege in termenul de 10 zile prevazut de Art.77 alin 3 din Constitutie, dupa ce actul normativ s-a intors pentru a doua oara de la Parlament, ce se intampla? Exista o decizie a CCR care stabileste ca odata cu implinirea termenului, legea intra de drept in vigoare chiar daca nu a promulgat-o Presedintele?

Aceasta este o intrebare-ipoteza, va rog sa va abtineti de la raspunsuri de genul ca “nu este posibil ca Presedintele sa nu semneze etc”.

Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc!

IONEL ILIE a scris:

Nu intră de drept în vigoare. Fara decretul de promulgare nu putem vorbi că legea are forță juridică pentru subiectele de drept. Sigur ar reprezenta un caz de incalcare a Constituției. Sanctiunea in cazul refuzului președintelui de a promulga o lege, în condițiile art.77 alin 3 din legea fundamentala, este doar una politică. Suspendarea din funcție ar fi o variantă.