Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Pot refuza referendumul?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Pot refuza referendumul?

Votez pentru Parlamentul european dar nu pentru referendumul privind justiția
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Da, poti vota doar pentru alegeri, doar pentru referendum sau poti vota pentru ambele. Succes!
In Romania prezenta la vot nu este obligatorie.
Veți fi verificat și înregistrat de către operatorul de calculator doar în evidența pentru alegerile europarlamentare și veți primi de la membrii comisiei doar buletinul de vot referitor la aceste alegeri. Nu puteți fi obligat să participați și la referendum dacă nu doriți.

Bună seara mă numesc Elena și am pensie de handicap grad mediu și de o luna de zile nu mai lucrez, mi s-a promis că mă voi întoarce curând dar ieri am aflat că doar din aprilie mă pot întoarce înapoi la serviciu. Mi s-a promis că mă plătește dar nu am primit nici un ban. Cum să procedez îmi spuneți?