Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pastrarea numelui dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pastrarea numelui dupa divort

Buna ziua,

Sunt in proces de divort si doresc sa raman cu numele dobandit dupa casatorie. Solicit acest lucru avand in vedere ca sunt educatoare si traducator autorizat cu autorizatie de la ministerul de justitie. Birourile notariale cu care colaborez au si ele specimenul meu de semnatura. De asemenea mai avem in comun si un copil de 9 ani. Sotul nu este de acord sa imi pastrez numele. Ce sanse credeti ca am sa imi pastrez numele in conditile date?

Va multumesc!
Krista19825, utilizator
numai cu acordul sotului puteti pastra numele.
se poate modifica autorizatia de la ministerul justititi cu noul nume.
Solicitati expres acest lucru in actiunea de divort sau in reconventionala, mentionand argumentele aratate iar instanta de tutela va fi suverana in aprecierea oportunitatii pastrarii numelui, chiar daca sotul dvs se opune.