Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Până când e asigurat plătitorul de CASS pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Până când e asigurat plătitorul de CASS pe dividende?

Buna ziua

Avem urmatoarea situatie:

In perioada ianuarie 2019-iunie 2019, Popescu Ion realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor, pentru care angajatorii plătesc CASS-ul aferent. Prin urmare, Popescu Ion poate apela la sistemul medical de stat, in virtutea acelui CASS.

Din iunie 2019, Popescu Ion nu mai realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor, prin urmare nici angajatorii respectivi nu mai contribuie la CASS.

Tot in iunie 2019, Popescu Ion - care este unic administrator al unui SRL - incaseaza dividende in valoare de 25.000 de lei net aferente anului fiscal 2018, dividende pentru care firma respectivă a plătit și CASS suplimentar de 2.496 lei.

Intrebarea este: Ion Popescu va fi asigurat în sistemul medical de stat și va beneficia de pachetul de bază până la finalul anului 2019? Sau până când?

Multumesc
spin_xx, utilizator
Platitorul de dividende retine doar impozitul, Popescu depune declaratia unica si declara venitul din dividende si plata CASS, va fi asigurat pana la finalul anului 2019.