avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buletine
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buletine

buna ziua, in urma cu doi ani fosta sotie a divortat...de atunci noi nu mai comunicam...cu ceva timp in urma mia expirat cartea de identitate ...am fost la primarie sa fac alta si mia cerut hotararea de divort....mentionez ca locuiesc in sibiu....din cauza jobului nu am posibilitate sa ajung la botosani unde a avut loc divortul....cum as putea proceda sa intru in posesia acelui document
Multe dintre instanțele din țara permit comunicarea actelor (inclusiv a celor legalizate) prin intermediul Postei Romane. Tot ce trebuie sa faceți este sa adresați Judecătoriei care a pronunțat hotărârea o cerere prin care sa solicitați o copie de pe aceasta, cu motivarea ca nu sunteți din orașul respectiv și va este greu de ajuns, ea fiind necesară pentru eliberarea noii cărți de identitate. In măsura in care doriți o copie legalizata după hotărârea de divort, pe lângă cererea de comunicare a unei copii legalizate, trebuie sa atașați o taxa de timbru in cuantum de 5 lei/exemplar. In ambele variante, cererile (și taxa de timbru in original după caz) trebuie trimise cu plic autoadresat.
Sper ca răspunsul va este de folos.
O zi frumoasa.


Cabinet Individual de Avocat Carmen Patrascu a scris:

Multe dintre instanțele din țara permit comunicarea actelor (inclusiv a celor legalizate) prin intermediul Postei Romane. Tot ce trebuie sa faceți este sa adresați Judecătoriei care a pronunțat hotărârea o cerere prin care sa solicitați o copie de pe aceasta, cu motivarea ca nu sunteți din orașul respectiv și va este greu de ajuns, ea fiind necesară pentru eliberarea noii cărți de identitate. In măsura in care doriți o copie legalizata după hotărârea de divort, pe lângă cererea de comunicare a unei copii legalizate, trebuie sa atașați o taxa de timbru in cuantum de 5 lei/exemplar. In ambele variante, cererile (și taxa de timbru in original după caz) trebuie trimise cu plic autoadresat.
Sper ca răspunsul va este de folos.
O zi frumoasa.

.....multumesc imi este de mare ajutor ....daca sar puteq va rog un model de cerere ....nu prea am inspiratie....multumesc
Am rugămintea sa îmi scrieți pe adresa de email precizata in cadrul profilului meu. Zi frumoasa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! care sunt actele necesare pentru a legaliza o hotarare ... leonardy44 leonardy44 buna ziua! care sunt actele necesare pentru a legaliza o hotarare judecatoreasca? -se pot trimite acestea prin posta sau e mail,va rog? multumesc! (vezi toată discuția)
Divorț- sentință definitivă și irevocabilă Ana-Maria3732 Ana-Maria3732 Buna ziua! Am divorțat anul trecut și în Decembrie s-a finalizat divorțul prin hotărâre judecătorească. Divorțul a fost depus din străinătate la ... (vezi toată discuția)
Solicitare sentinta legalizata prin posta Ares-3 Ares-3 Va rog frumos sa ma ajutati cu un model de cerere pentru obtinerea prin posta unui exemplar legalizat al unei sentinte. Daca are importanta pentru timbrare, ... (vezi toată discuția)