Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amendă STB 500 Ron
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amendă STB 500 Ron

Buna ziua,
În urmă cu 2 ore am fost amendat de STB în drum spre Gara de Nord, fix cu o statie inainte s-au urcat( cred ca la polizu). Eu urcand la Carol Davila am validat, dar acel aparat nu mergea, eu nu mi-am dat seama, am observat ca nu a scos acel sunet, dar nu am mai insistat întrucât era aglomerat si aveam si bagaj dupa mine, i-am spus ca am validat si ca nu merge aparatul, pe acesta nu la interesat si mi-a cerut buletinul si 50 de lei, i-am zis ca nu ii pot da nimic pentru ca eu aveam cardul incarcat cu 4 calatorii cu o zi inainte( sper sa gasesc si chitanta pe acasa). Am spus politicos ca nu il pot da, atunci dumnealui a tipat la celalalt controlor sa sune la jandarmerie. Ulterior, m-am conformat intrucat acesta nu ma lasa sa cobor la statia urmatoare( gara de nord),mentionez ca eu acolo voiam sa cobor intrucat pierdeam si trenul daca ma duceau ei unde vor . Le-am dat buletinul, am coborât ( devenise foarte nervos cand i-am spus sa nu-i pot inmâna biletinul). Mi-a cerut 50 de lei, i-am spus ca nu am la mine niciun ban si a zis ca o sa imi vina 500 ron de platit la ANAF.
Mi-a intocmit proces verbal, dar nu l-am semnat întrucât nu mi se pare just ce au facut ei, sa nu mai zic ca a fost si recalcitrant cel care mi-a verificat cardul.
Cum trebuie sa procedez pentru a actiona in instanta sau macar sa scap cu amenda de 50 de lei in cel mai rau caz ?

Multumesc.
Nu aveti cum sa actionati decât după primirea pv de contravenție, cand fie il contestați, fie platiti în 15 zile jum din minimul prevazut de lege.
Dar totusi pe ce temei se dau doar amenzile maxime, cand ele incep de la 100 de lei, sunt eu vinovat ca nu le-a mers aparatul de scanat, cum voi putea eu demonstra ca a fost defect, ca sunt sigur ca se va repara pana voi apuca eu sa merg in instanta.Revenim, odata primit PV ce trebuie facut prima data pentru a fi exonerat de amenda sau macar pentru a încerca, sunt student, nu am de unde sa platesc 500 de lei pentru infrastructura lor de toata jena.
Mai puteti contesta la instanța de contencios ( sper ca nu ma insel, un avocat va poate sfătui mai bine) acea hotarare de consiliu, sau ce a fost, prin care au stabilit aceste amenzi...
Si era datoria dvs. sa verificați dacă aparatul a înregistrat sau nu validarea, si eu pățesc destul de des asta...si prefer sa mai verific odata decat sa ma cert cu domnii...
Pana una alta...cautati un motiv serios de contestație, durează ceva pana ajunge Pv la dvs. ( si mai puteti întreba la prarie de el, s.ar putea sa.l trimita direct acolo, sa l gasiti cand platiti, dvs. sau o rudă, impozitul...)
Din cate stiu daca nu ajunge in termen de 30 de zile se poate anula fara probleme. Ce motiv sa le spun, ca nu mergea bine scannerul( pana si controlorul a vazut ca nu mi-a scanat din prima cardul cand l-a verificat dumnealui). Din pacate nu ma mai lasat sa compostez, am incercat sa ii explic frumos ca poate verifica pe card ca am destule calatorii si aveam compostat ultima dată acum 3 zile, deci nu calatoresc fraudulos, dar mna, a devenit recalcitrant si ma amenința ca o sa cheme jandarmii si nu ma lasa aa cobor la urmatoarea statie, eu pierdeam trenul si m-am comformat pana la urma.

Ionut.ion a scris:

Mai puteti contesta la instanța de contencios ( sper ca nu ma insel, un avocat va poate sfătui mai bine) acea hotarare de consiliu, sau ce a fost, prin care au stabilit aceste amenzi...
Si era datoria dvs. sa verificați dacă aparatul a înregistrat sau nu validarea, si eu pățesc destul de des asta...si prefer sa mai verific odata decat sa ma cert cu domnii...
Pana una alta...cautati un motiv serios de contestație, durează ceva pana ajunge Pv la dvs. ( si mai puteti întreba la prarie de el, s.ar putea sa.l trimita direct acolo, sa l gasiti cand platiti, dvs. sau o rudă, impozitul...)