Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amendă STB 500 Ron
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amendă STB 500 Ron

Buna ziua,
În urmă cu 2 ore am fost amendat de STB în drum spre Gara de Nord, fix cu o statie inainte s-au urcat( cred ca la polizu). Eu urcand la Carol Davila am validat, dar acel aparat nu mergea, eu nu mi-am dat seama, am observat ca nu a scos acel sunet, dar nu am mai insistat întrucât era aglomerat si aveam si bagaj dupa mine, i-am spus ca am validat si ca nu merge aparatul, pe acesta nu la interesat si mi-a cerut buletinul si 50 de lei, i-am zis ca nu ii pot da nimic pentru ca eu aveam cardul incarcat cu 4 calatorii cu o zi inainte( sper sa gasesc si chitanta pe acasa). Am spus politicos ca nu il pot da, atunci dumnealui a tipat la celalalt controlor sa sune la jandarmerie. Ulterior, m-am conformat intrucat acesta nu ma lasa sa cobor la statia urmatoare( gara de nord),mentionez ca eu acolo voiam sa cobor intrucat pierdeam si trenul daca ma duceau ei unde vor . Le-am dat buletinul, am coborât ( devenise foarte nervos cand i-am spus sa nu-i pot inmâna biletinul). Mi-a cerut 50 de lei, i-am spus ca nu am la mine niciun ban si a zis ca o sa imi vina 500 ron de platit la ANAF.
Mi-a intocmit proces verbal, dar nu l-am semnat întrucât nu mi se pare just ce au facut ei, sa nu mai zic ca a fost si recalcitrant cel care mi-a verificat cardul.
Cum trebuie sa procedez pentru a actiona in instanta sau macar sa scap cu amenda de 50 de lei in cel mai rau caz ?

Multumesc.
Și eu am primit și nu mi-a venit nimic de la controlori dar la taxe și impozite se vad amenzile