avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plecare din țară sub măsura supravegherii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plecare din țară sub măsura supravegherii

Bună seara,

Mă aflu în următoarea situație:

Am fost condamnat cu executare la 5 ani într-un centru de detenție, la o dată la care eram minor. Am executat 2 ani și 6 luni și am fost eliberat pentru bună purtare, la această dată fiind major.

Mă prezint lunar la serviciul de probațiune și mai am cam un an și 6 luni până la finalizarea termenului.

Aș dori să plec din țară pentru un loc de muncă. Îmi puteți spune dacă:

- pot să efectuez supravegherea și la serviciul de probațiune din acea țară, dacă este membră UE?
- pot să cer un termen mai lung între afișări, dacă prima opțiune nu este posibilă?

M-ar ajuta și articolul de lege în acest sens. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: uncalator2019 , utilizator 10:28, 27 Mai 2019
Teoretic puteți efectua supravegherea și in alta țara membra a UE, practic nu se prea accepta varianta asta de către serviciul de probațiune roman.

Dar da, puteți stabili termene mai lungi la care sa veniți la consilierul de probațiune. Nu exista text de lege care sa stabilească termenul, termenul este fixat de către consilierul de probațiune. Explicați situația și o sa găsiți înțelegere.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Bună ziua,

Mulțumesc pentru răspuns. Puteți să îmi spuneți ce lege prevede acest lucru și de ce nu prea se acceptă?

Mulțumesc :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amânarea aplicări pedepsei SilviuRR SilviuRR Pot duce contractul de munca din afara și certificatul de naștere al copilului cu dubla cetățenie care îmi poarta numele, ofițerului care se ocupa cu ... (vezi toată discuția)
Încetare înainte de termen probațiune suspendare sub supraveghere Valentin Daniel Mihai Valentin Daniel Mihai Buna ziua tuturor ,mai revin cu inca o întrebare la întrebarea anterioară : Exista posibilitatea sau lege în care din 3 ani in care trebuie sa dau cu ... (vezi toată discuția)
Neexecutare în totalitate a numărului de ore în folosul comunității Mircea Ion Amariei Mircea Ion Amariei Am primit 240 de ore in folosul comunității, din care am facut 200, pentru cele 40 de ore pot sa le plătesc? Sau se va redeschide cazul?si voi executa si ... (vezi toată discuția)