Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sa pierd mostenirea, casa parinteasca si terenul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sa pierd mostenirea, casa parinteasca si terenul aferent?

Casa in care m-am născut nu mai locuiește nimeni. Suntem mai multi moștenitori dar nu am făcut succesiunea. Am aflat ca cineva s-a intabulat pe terenul nostru pe care se afla și casa. In cartea funciara figurează un strămoș mai îndepărtat , noi ca si acte avem foi de zestre ale părinților ramase la rândul lor de la părintii lor. Momentan nu ne-a deranjat nimeni. Noi plătim taxele si impozitele aferente proprietății respective.
Trebuie sa avem motive de îngrijorare cu privire la pierderea proprietății? Multumesc anticipat pentru orice fel de informatie pertinenta.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns.

Am primit notificare, prcum ca se doreste de cel care se considera proprietar, ca sa ne luam casa si sa eliberam terenul pe care este el intabulat. Se pare ca a reusit sa se intabuleze in urma cu 25 de ani pe cand mai traia bunica fara a se cere vreun martor, vecin sau orice alta dovada precum ca ar detine terenul in proprietate.
Manuela Rășină, administrator