Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire ANAF

Buna ziua. Acum 6-7 luni ANAF a ordonat o poprire pe contul bancar al unei persoane fizice (pentru CASS recalculat din anii anteriori) in urma careia banca a blocat contul. La momentul instituirii popririi, in cont era suma de 2200lei iar poprirea era pentru suma de aprox 5000lei. Banca nu a efectuat niciun demenrs, suma este si acum blocata in cont, iar ANAF aduna dobanzi si penalitati pentru 5000lei. Am solicitat bancii (verbal) sa vireze suma disponibila in cont pentru a mai diminua din datorie si mi s-a comunicat ca nu se poate, ca trebuie sa vireze intreaga suma poprita. Este corect? As vrea sa stiu daca banca avea totusi obligatia virarii si daca pot solicita in vreun fel in mod expres viramentul. Va multumesc!
Pana nu stingeti debitul la ANAF banca nu va primi de la ei ordinul de ridicare a popririi. La ANAF rezolvati. Vedeti ce cale gasiti, ca tot o sa adunati dobanzi si penalitati.
Va multumesc pentru raspusn. Asta stiam si eu. Intrebarea era, de ce banca nu vireaza cei 2200lei catre anaf ca parte din debit? Persoana nu-i poate folosi (cont blocat), anaf nu-i incaseaza...