Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi

Am fost angajată pe 4 aprilie a.c dar abia pe 15 mai mi s-a acordat primul salariu,spunându-mi-se că fiecare patron face legea în firma sa!este legal?Am fost obligate să lucrăm pe pe 1 Mai și am fost plătite normal,fără liberul aferent cf.art.142 din CM.Consider că mi se încalcă constant drepturile!dacă ne dă liberul dat de către Guvern,suntem obligate să recuperăm sâmbăta.Ce mă sfătuiți?(Am uitat să specific faptul că lucrez în domeniul textil)
Pavel Irina, utilizator
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei