Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Coasigurat persoana care ia subventie Apia
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Coasigurat persoana care ia subventie Apia

Buna seara,
Doresc sa-l i-au pe tatal meu in intretinere! Are subventie Apia, 2000 de lei/an!! Il pot lua pt a avea calitatea de coasigurat?? Oare pt aceste subventii trebuie depusă Declaratia Unica la Anaf??
Mulțumesc!!
george-neagu, moderator
Nu poate avea calitatea de coasigurat. Strict pentru subventie nu se depune declaratie unica. Sa nu cumva sa trebuasca sa depuna pentru venitul din activitatile agricole daca are teren sau un numar de animale peste un plafon si pentru care trebuie sa plateasca impozit pe norma agricola. Va rog sa cititi in codul fiscal la art.103 pana l art. 107 la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator