Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Depasire termenului de apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Depasire termenului de apel

Buna ziua
Va rog sa ma indrumati, - cum pot face proba ca s-a depasit temenul dispus de instanta pentru depunerea apelului .
Va multumesc
Sandry
sandry, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Partea adversa a formulat apel cu depasirea termenului?
Atentie, termenul curge de la comunicare, nu de la pronuntare!
Invocați excepția tardivității și instanța va verifica în dosar dacă între data comunicării hotărârii și data depunerii cererii de apel au trecut peste 30 zile.
Va multumesc petru rasuns, dar apare nedumerirea. Daca Instanta de fond a stailit un termen de 10 zile de la comunicare, acest termen a fost depasit cu 5 zile. Nu inteleg ce rol au cele 30 zile daca termenul stabilit de instanta a fost de 10 zile ?
Cu stima
Sandry

Silvia Zaharia
Avocat
Va multumesc .
Cu stima
Sandry
sandry, utilizator
Depinde ce obiect are actiunea dvs. Nu toate litigiile au termen de apel de 30 de zile .