Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea in cazul unui bolnav de cancer?!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea in cazul unui bolnav de cancer?!

as vrea sa stiu ce drepturi are o bolnava de cancer mamar careia i s-a facut o masectomie a fost in concediu medical timp de un an si jumatate iar acum ii este negat dreptul la somaj(intreprinderea in care lucra i-a facut decizie de disponibilizare la incheierea concediului medical ) si la pensionare pe caz de boala si la varsta de 51 de ani este in strada si fara sperante de viitor.
Persoanele diagnosticate cu cancer pot beneficia de pensie de invaliditate indiferent de varsta si de stagiul de cotizare realizat, potrivit art. 58 din Legea nr. 19/2000.
Multa sanatate!

Art. 58
În cazul în care invaliditatea s-a ivit ca urmare a unui accident de muncă, a unei boli profesionale, a tuberculozei, neoplaziilor, SIDA precum şi în situaţia în care invaliditatea s-a ivit în timpul şi din cauza îndeplinirii obligaţiilor militare prevăzute la art. 38 alin. (1) lit. c), asiguratul poate beneficia de pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Buna ziua va multumesc pt ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti as vrea sa stiu daca pe mama mea (pt ca despre ea e vorba) o poate sprijini un avocat in aceasta situatie de a-si obtine drepturile si unde l-am putea contacta deoarece pana acum comisia medicala judeteana la care a apelat pt obtinerea pensionarii pe caz de boala i-a negat acest lucru deoarece a considerat nefondata cererea mamei cu toate ca a avut toata documentatia medicala solicitata.I-au spus mamei ca e un bolnav inchipuit si ca vrea sa insele statul nu stim cui sa ne adresam pt ca ni se pare strigatoare la cer o asemenea atitudine fata de un bolnav din partea cadrelor medicale.(Mama a lucrat timp de 19 ani la Rafo ca gestionar). Va multumesc inca o data.
In privinta unui avocat, alegeti unul din Catalogul Consultantilor Avocatnet.ro.
Decizia emisa de comisia de expertiza medicala poate fi contestata in termen de 30 de zile de la comunicare la casa teritoriala de pensii, potrivit art. 56 din Legea nr. 19/2000.

Art. 56. - (1) Încadrarea sau neîncadrarea într-un grad de invaliditate se face prin decizie emisă de medicul specializat în expertiză medicală şi recuperarea capacităţii de muncă, denumit în continuare medic expert al asigurărilor sociale, în termen de 30 de zile de la data înregistrării cererii, însoţită de documentaţia necesară.
(2) Împotriva deciziei emise în condiţiile alin. (1) se poate face contestaţie la casa teritorială de pensii, în termen de 30 de zile de la comunicare.
(3) La soluţionarea contestaţiei casa teritorială de pensii consultă Institutul Naţional de Expertiză Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Muncă. Avizul Institutului Naţional de Expertiză Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Muncă este obligatoriu şi rămâne definitiv.
(4) Termenul de rezolvare a contestaţiei este de 45 de zile de la data înregistrării acesteia.
(5) Decizia casei teritoriale de pensii, dată în soluţionarea contestaţiei prevăzute la alin. (2), poate fi contestată la instanţa judecătorească competentă, în termen de 30 de zile de la comunicarea acesteia.
(6) Decizia de încadrare sau de neîncadrare într-un grad de invaliditate, necontestată în termen, este definitivă.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Care formulare este corecta?

Persoanele diagnosticate cu cancer pot beneficia de pensie de invaliditate indiferent de varsta si de stagiul de cotizare realizat, potrivit art. 58 din Legea nr. 19/2000.
Multa sanatate!

Art. 58
În cazul în care invaliditatea s-a ivit ca urmare a unui accident de muncă, a unei boli profesionale, a tuberculozei, neoplaziilor, SIDA precum şi în situaţia în care invaliditatea s-a ivit în timpul şi din cauza îndeplinirii obligaţiilor militare prevăzute la art. 38 alin. (1) lit. c), asiguratul poate beneficia de pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

sau urmatorul unde nici nu se pomeneste de neoplazii?

ART. 58
În cazul în care invaliditatea s-a ivit ca urmare a unui accident de munca, a unei boli profesionale, a tuberculozei, precum şi în situaţia în care invaliditatea s-a ivit în timpul şi din cauza îndeplinirii obligaţiilor militare prevãzute la art. 38 alin. (1) lit. c), asiguratul poate beneficia de pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare.

Articolul 58 din Legea nr. 19/2000 a fost modificat prin Legea nr. 11/2008 si are, in prezent, urmatorul cuprins:

ART. 58
În cazul în care invaliditatea s-a ivit ca urmare a unui accident de muncă, a unei boli profesionale, a tuberculozei, neoplaziilor, SIDA, precum şi în situaţia în care invaliditatea s-a ivit în timpul şi din cauza îndeplinirii obligaţiilor militare prevăzute la art. 38 alin. (1) lit. c), asiguratul poate beneficia de pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea