Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari la fondul rulment?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari la fondul rulment?

Legea 196/2018, nu prevede explicit daca se aplica penalitati la neplata sau intarzierea platii, fondurilor de rulment.
Acestea de fapt nu produc penaliati, de la furnizori, pentru neplata, precum facturile de utilitati.
Care este parerea dvs., daca se poate, argumentata legal.
Multumesc.
Legiuitorul a prevazut ffara exceptie ca asociatia de proprietari are dreptul sa aplice penalitati la orice suma cu tilu de restanta-indiferent de natura sumei
L nr 106/2018
Art. 77. -
(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat.