avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitatea nu poate fi aplicată la alte sume decât ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitatea nu poate fi aplicată la alte sume decât cele care ...

Penalitatea nu poate fi aplicată la alte sume decât cele care au natura cotelor de întreținere?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:53, 11 Ianuarie 2022
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art 77 din Lg 196/2018 prevede ca
(1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalităţi pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalităţile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităţilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.

Ceea ce nu puteti aplica sunt penalizari la penalizari.
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 196/2018 art 77-asociatia de proprietari detine drept legal sa aplice penalitati la orice suma cu titlu de restanta neachitata in termenul stabilit
Sume cu titlu d erstanta pot fi apreciate inclusiv fondurile dispuse de legiuitor rulment si de reparatii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalități la întreținere pe anul 2023. eu nu am plătit ... veveriza veveriza Penalități la întreținere pe anul 2023. Eu nu am plătit întreținerea pe 4 luni de zile o sumă de 950 lei o persoană. Cu cât sunt penalizată? Cu ... (vezi toată discuția)
Reglementari asociatie de locatari lavynyaa lavynyaa Buna ziua! Va deranjez cu o intrebare pe urmatoarea speta: Locuiesc intr-un complex de blocuri construit in 2008. La costurile intretinerii am ... (vezi toată discuția)