Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitatea nu poate fi aplicată la alte sume decât ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitatea nu poate fi aplicată la alte sume decât cele care ...

Penalitatea nu poate fi aplicată la alte sume decât cele care au natura cotelor de întreținere?
Art 77 din Lg 196/2018 prevede ca
(1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalităţi pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalităţile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităţilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.

Ceea ce nu puteti aplica sunt penalizari la penalizari.
Conform disp L nr 196/2018 art 77-asociatia de proprietari detine drept legal sa aplice penalitati la orice suma cu titlu de restanta neachitata in termenul stabilit
Sume cu titlu d erstanta pot fi apreciate inclusiv fondurile dispuse de legiuitor rulment si de reparatii