Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire din asociere SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire din asociere SRL

Sunt asociat intr-o firma din care doresc sa ies, asociatii nu vor sa ma lase, si nu stiu cum sa procedez. Poate sa -mi dea cineva informatii? Cu stima
Varianta cea mai uzitata de iesire din firma este cesiunea de parti sociale, prin care unul, sau mai multi asociati isi cedeaza partile sociale unor terte persoane, care devin, astfel, noii proprietari ai firmei.

In actul constitutiv cum este prevazuta intrarea/iesirea unui asociat in/din firma ?
Art.226 din legea 31/1990 reglementeaza modul de retragere a asociatului din soc. in nume colectiv,din soc. in comandita simpla si din SRL.