Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor la mediator
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor la mediator

In cazul in care as divorta de comun acord la mediator,ar mai fi necesara ancheta sociala atat la parintele cu care va locui copilul dupa divort cat si la parintele cu care copilul nu locuieste permanent? Mentionez ca sotul este plecat in strainatate iar copilul are sub 2 ani. Cat ar dura divortul la mediator avand in vedere ca sotul nu poate sta foarte mult in concediu pt a definitiva totul?
Amal29, utilizator
Divortul nu se [poate face la mediator. Mergeti la un cabinet de avocat (sau notar) , sotul va da o procura de reprezentare , veti incheia un acord si veti divorta . Ancheta sociala se va face la domiciliul minorului, nu are relevanta ca unul din soti e plecat
Divorț la mediator, de unde până unde?
Divorțul de comun acord se realizează fie la notar, fie în instanță!
Contractați servicii avocațiale sau apelați la un notar.
Nu aveti nevoie de nici o mediere puteti divorțat amiabil la notar sau în instanta .